Facebook
BIP

„Żołnierska pamięć. Wdzięczni Bohaterom-Powstańcom Styczniowym”

Wdzięczni Bohaterom-Powstańcom Styczniowym

Kadeci z OPW w ZS nr 4 uczestniczyli w obchodach 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, które zjednoczyło narody Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów w walce z rosyjskim zaborcą. Powstanie styczniowe, mimo rosyjskich represji, przetrwało w narodowej pamięci i stało się inspiracją dla następnych pokoleń bohaterów walczących o niepodległość.

W ramach akcji uczniowie z OPW w naszej szkole w dniu 19 stycznia 2023 r. udali się na cmentarz w Brańsku, gdzie uporządkowali mogiłę w której pochowano weterana powstania styczniowego – ppor. Aleksandra Kołoszko. Zapalono znicz i pamięć powstańca uczczono minutą ciszy.

Następnie cała grupa przyjechała pod pomnik we wsi Łukawica. W 1863 r. w pobliżu tej miejscowości powstańcy stoczyli potyczkę z Kozakami. Za udzielenie pomocy powstańcom mieszkańców wsi spotkały ostre represje. Zabudowania zostały spalone, a ludzie wywiezieni na Sybir. Kadeci zapalili znicze i także uczcili pamięć powstańców.

Ostatnim miejscem, które odwiedzili kadeci była mogiła powstańców w wielkim lesie koło wsi Stryki. Wraz z młodzieżą z naszej szkoły pod pomnikiem obecni byli także przedstawiciele Nadleśnictwa Bielsk Podlaski. Była chwila skupienia i zapalenie zniczy.

W czasie odwiedzania tych trzech miejsc związanych z powstaniem styczniowym właściwe komendy kadetom wydawała Pani porucznik Urszula Orłowska z WCR w Bielsku Podlaskim. Rys historyczny przedstawił Pan Zbigniew Rzepniewski, koordynator OPW. Opiekunów wycieczki wspierała też pedagog szkoły- Pani Jolanta Rudko.